« Veljača 2020 »

Općenito

Naša školska knjižnica

Svaki učenik naše škole besplatno je učlanjen u školsku knjižnicu.

Knjižnica Osnovne škole Hrvatski sokol u svom fondu broji oko2300 knjiga, desetak naslova časopisa za učenike i nastavnike i dvadesetak DVD- a.

Knjige su raspoređene u učenički, nastavnički fond i  referentnu zbirku.

Čitaonički dio knjižnice ima 8 sjedećih mjesta.

Što sve učenici mogu raditi u knjižnici?

•  čitati knjige
  •  posuđivati knjige
  •  čitati časopise
  • služiti se referentnom zbirkom
  •  napisati domaću zadaću
  •  napraviti referat ili plakat
  •  učiti za nastavu

Kako pronaći knjigu koji želiš?

Knjige namijenjene učenicima su poredane abecednim redom prema prezimenu autora knjige.

Knjige namijenjene nastavnicima razvrstane su prema UDK klasifikaciji, a one su razvrstane prema područjima i označene brojevima od 0 do 9.

Smijem li sam uzimati knjige?

Učenici mogu slobodno prelistati knjigu prije nego se odluče na posudbu, ali je trebaju vratiti na mjesto na kojem su je našli.

Što ako nisam siguran s kojeg sam mjesta uzeo knjigu? Donesi je knjižničarki, ona će je vratiti na mjesto koje joj je određeno.

Kako posuditi knjige?

Uzmi knjigu koju želiš, odnesi je do knjižničarke i pričekaj da te ona zaduži za traženu knjigu. Odjednom možeš posuditi najviše 2 knjige na vrijeme do 14 dana. Ako knjigu nisi uspio pročitati, možeš produžiti za još 7 dana.

Zašto se neke knjige ne mogu posuditi iz čitaonice?

U knjižnici se nalaze rječnici, leksikoni, atlasi i drugi različiti priručnici. Takvih knjiga knjižnica ima obično samo jedan primjerak. Njima se možemo služiti u čitaonici te  ih nema potrebe odnositi  kući . Na taj su način te knjige  uvijek dostupne svima.

Što će se dogoditi ako izgubim ili oštetim knjigu?

Umjesto izgubljene knjige treba kupiti novu, o čemu se treba dogovoriti s knjižničarkom.

Učenik koji je jako oštetio knjigu, takvu knjigu moći će zadržati, a umjesto oštećene kupiti novu.

Kako se ponašati u knjižnici?

Evo nekoliko naputaka o tome kako se valja ponašati u knjižnici:

• U knjižnici slobodno možeš razgledati knjige, ali svaku vrati na mjesto.
  • Trebaš li određenu knjigu, razgovijetno zamoli bibliotekara.
  • Želiš li pročitati neku dobru knjigu, upitaj za savjet bibliotekara. On poznaje knjige i zna koja odgovara tvojoj dobi.
  • Posuđene knjige vrati na vrijeme.
  • Ne posuđuj drugomu posuđenu knjigu!
  • Knjigu valja čuvati. Ne listaj je masnim prstima i dok jedeš. Ne šaraj po knjizi (ni po vlastitoj) i ne savijaj uglove da bi znao do koje si je stranice pročitao.
  • Knjiga je lijep dar u svim prilikama.
  • Ako poklanjaš knjigu prijatelju koji je bolestan, neka bude lakša i manja, da je može u krevetu listati.

(Iz knjige Nade Iveljić „BONTON – pravila uljudnog ponašanja za djecu“)