« Svibanj 2018 »

Vremenik pisanih radova

Jezični kutak

Svi smo mi, i nastavnici i učenici, ponekad nesigurni oko nekih pravogovornih/pravopisnih pravila u hrvatskome jeziku. U takvim se slučajevima najprije obratite osobi za koju smatrate da zna više od vas. Ukoliko se nemate komu obratiti, tu su pouzdani izvori: pravopisi i gramatike hrvatskoga jezika. Ukoliko ih nemate kod kuće, uvijek možete doći u školsku knjižnicu i poslužiti se izdanjima koja su nam dostupna.

Ukoliko odgovor ne možete naći u jezičnim priručnicima, obratite se jezičnome telefonu!

Odjel za hrvatski jezik osječkoga ogranka Matice Hrvatske pokrenuo je Jezični telefon – petkom od 18 do 19 sati u prostorijama MH uz telefon dežuraju članovi Odjela i odgovaraju na jezična pitanja.

Ako imate kakvih jezičnih dvojbi, ako ne znate kako biste što napisali ili rekli – nazovite jezični telefon (031/283-499) i dobit ćete usmeni odgovor, odmah i besplatno. Članovi su odjela osječki fakultetski, visokoškolski i gimnazijski profesori hrvatskoga jezika: Sanda Ham,Vlasta Rišner, Irena Vodopija, Dubravka Smajić, Mirjana Smoje, Jasna Galić-Minarik, Mirjana Bogdanović, Ružica Filipović, Davor Tanocki, Mirta Bijuković.

Ako se na pitanje ne može odgovoriti odmah jer traži istraživanje ili dublje poniranje u jezikoslovnu literaturu, odgovor će Vas pripremljen čekati sljedećega petka ili će Vam biti odgovoreno e-poštom.  Jezični telefon nije jedini savjetodavnik u nas. Pitati možete i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje,ali napismeno, a odgovor ćete isto tako dobiti  napismeno.

Pitati možete i časopis Jezik. Pitanja se Jeziku upućuju napismeno, poštom ili e-poštom, a odgovori su isto takvi, pisani. U Jeziku kažu kako odgovaraju ili osobno ili odgovor objavljuju u Jeziku. Nastoje odgovoriti svima, ali ponajprije odgovaraju na ona pitanja na koja se odgovor ne može pronaći u jezičnim priručnicima ili jezični priručnici ne nude jasne i jednoznačne odgovore. Ako je pak pitanje takve naravi da bi odgovor na njega bio na korist svima, dakle, od općega interesa, odgovor objavljuju na Jezikovim stranicama.

Ljiljana Cecelja, prof.