Javni poziv
Autor: Nataša Kresoja, 31. 5. 2012.

Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost objavila je Javni poziv svim škola za pristup Projektu "Škola - prijatelj starijih :Lajkam starije"

U produžetku pogledajte Javni poziv

Royalova zaklada
za međugeneracijsku solidarnost

Zagreb, Trg Mažuranića 13

Temeljem Odluke Zakladne uprave Royalove zaklade za međugeneracijsku solidarnost od 19. ožujka 2012. godine, a povodom obilježavanja 2012. Europske godine aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti, Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost objavljuje

JAVNI POZIV

osnovnim školama u Republici Hrvatskoj za prijave u natjecanju pod nazivom    „Škola – prijatelji starijih: Lajkam starije “

I.

Predmet Javnog poziva je dodjela jednokratne novčane nagrade osnovnim školama na području Republike Hrvatske, za aktivnosti u 2012. godini, usmjerene osobama treće životne dobi. Nagrade dodjeljuje Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost (dalje: Zaklada).

Svrha javnog poziva je promoviranje vizije i misije Zaklade: mijenjanje mentaliteta generacija s ciljem poštivanja osoba treće životne dobi, rušenje predrasuda o starenju; promicanje kulture umirovljenja; motiviranje i poticanje pojedinaca i institucija na svakodnevne, lako ostvarive male aktivnosti kojima će se činiti velike stvari u životu osoba treće životne dobi.

Javni poziv je namijenjen školama koje su u radu s djecom, svojim aktivnostima najbliže misiji i ciljevima Zaklade, koje žele promjene na bolje ulaganjem vlastitog vremena i sposobnosti osmišljavanjem i provedbom aktivnosti mladih za starije (stariji su svi iznad 65. godine života), poboljšavanjem kvalitete života starijih. Javnim pozivom se želi potaknuti učitelje i djecu da raspravljaju na teme starosti i starenja, na razmišljanje o mogućnostima i koristima života i rada s drugim generacijama, potaknuti razmjenu ideja i djelovanja, povezivanje mladih i starijih na dobrobit svih.

Zaklada će dodijeliti do tri nagrade školama čije će prijave dokazati najkreativniji, najinovativniji model rada s učenicima na dobrobit starijih.

Nagrade su novčane:
- za prvonagrađenu osnovnu školu:        20.000,00 kuna
- za drugonagrađenu osnovnu školu:      15.000,00 kuna
- za trećenagrađenu osnovnu školu:       10.000,00 kuna

Nakon zaključenja javnog poziva, Odbor za dodjelu nagrade (dalje: Odbor), koji imenuje Zaklada, odabrat će najkvalitetnije pristigle prijave, koje svojom tematikom najviše odgovaraju ciljevima i vrijednostima Zaklade.
Zaklada ima pravo, na temelju mišljenja Odbora, ne dodijeliti nagradu ako na javni poziv pristignu nedovoljno kvalitetne prijave, koje sadržajem ne odgovaraju misiji i viziji Zaklade.

II.

Javni poziv namijenjen je svim osnovnim školama na području Republike Hrvatske:

-           koje u vlastitoj sredini provode obične, jednostavne, svakodnevne, lako ostvarive male aktivnosti te pružaju vidljive znakove ljubavi i pažnje osobama treće životne dobi (razgovori, pisma, posjete, pozivi i slično)
-           koje se u svojim redovnim ili dodatnim aktivnostima obraćaju starijim osobama
-           koje imaju edukacije za djecu o suživotu sa starijima ili koje provode bilo koju vrstu socijalnih ili drugih usluga za starije
-           koje su svojim aktivnostima doprinijele poboljšanju kvalitete života starijih osoba
-           koje u svojim zajednicama promoviraju rad sa starijima
-           koje nisu korisnici neke druge novčane nagrade za navedene aktivnosti ili usluge

III.

Zainteresirane osnovne škole mogu poslati jednu Prijavu za javni poziv s opisom već postojeće ili planirane aktivnosti, rada s učenicima na temu starijih.

Prijava treba sadržavati:
-           potpisanu i ovjerenu Prijavu na javni poziv (s podacima o predlagatelju prijave – školi, podacima o provedenoj ili planiranoj aktivnosti: što se želi postići aktivnosti, koje su glavne aktivnosti, tko sve sudjeluje, u kojem vremenskom razdoblju se aktivnost provodi ili će se provoditi),

-           koje su uloge učenika, nastavnika, roditelja, zajednice, što planiraju učiniti s eventualno primljenom novčanom nagradom. Opis aktivnosti ili planirane aktivnosti može biti na najviše tri stranice A4 formata,
-           dokumentaciju (druge materijale) koja potvrđuje rad (fotografije o provedenim aktivnostima, izjave, bilješke, novinske tekstove, potvrde o suradnji s drugim subjektima u aktivnosti…).

IV.

Kriteriji za odabir nagrađenih su:
-           inovativnost, uvođenje novih oblika aktivnosti
-           brojnost/uključenost djece (sudionika programa/aktivnosti)
-           učestalost/duljina aktivnosti
-           vidljivost promjena na bolje u zajednici (razvijanje osjećaja poštovanja, ljubavi i razumijevanja prema starijim osobama)
-           specifičnost
-           okolnosti pod kojima se program/aktivnost odvija ili će se odvijati
-           promocija rada/aktivnosti u zajednici
-           suradnja s drugim sudionicima (van škole)
-           pisane preporuke drugih iz jedinica lokalne (regionalne) zajednice
-           aktivnost mora biti u tijeku ili otpočeta 2012. godine

V.

Za sve što ovim Javnim pozivom nije obuhvaćeno ili regulirano primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima.

VI.

Prijave na javni poziv podnose se do zaključno s 01. lipnjem 2012. godine.

Prijave s potrebnom dokumentacijom podnose se na adresu:

Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost

Trg Mažuranića 13, 10 000 Zagreb

(s naznakom – „Škola – prijatelji starijih: Lajkam starije “)

Prijave dostavljene osobno ili poslane poštom nakon roka za podnošenje prijava, koje nisu potpune ili sadrže odstupanja ili dijelove koji nisu u skladu s Javnim pozivom i koje su pisane rukom neće se razmatrati.

Zaklada će obavijestiti eventualne dobitnike nagrada i javnost o rezultatima Javnog poziva do 31. listopada 2012. godine.

Predsjednik Zakladne uprave:

Ivo Bulaš