2012-04-07 00:48:44

Svjetski dan zdravlja

Prva Svjetska zdravstvena skupština koju je organizirala Svjetska zdravstvena organizacija održana je 1948. godine. Odlukom skupštine 7. travanj određen je za Svjetski dan zdravlja i počinje se slaviti od 1950. godine.

Neke  povjesne činjenice vezane za ovaj dan  pročitajte u našoj rubrici   DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN, no kako  zdravlju pristupiti  danas te vezi zdravlja i školstva,   pročitajte u nastavku teksta

 

U nastavku teksta pročitajte kako poboljšati svoje zdravlje općenito te nakon toga nešto o zdravlju i  školi, skoči na temu   Nekoliko  savjeta za zdravlje

U zdravlje treba ulagati od rođenja, mogli bi reći i prije rođenja, cijeli život, i postati odgovoran za vlastito zdravlje. Ako nakon čitanja ovih savjeta promijenite način života i ponašanja u barem jednome detalju, oni su  postigla svoju svrhu. Želimo Vam da nakon čitanja ovih savjeta ostanete zdravi tako da još više MISLITE, RADITE, VOLITE i ŽIVITE ZDRAVO.

"Pedeset savjeta za zdravlje", autorice doktorice Suzane Janković i suradnika, govore nam kako da čuvamo i unaprijedimo zdravlje. To su jednostavni zdravstveni savjeti namijenjeni svim dobnim skupinama, a imaju za cilj POMOĆI SVIMA KOJI ŽELE PREUZETI KONTROLU NAD SVOJIM ZDRAVLJEM.

Svaki je savjet iznesen kratko i sažeto, time je postignuto da ga se lako upamti. Savjeti su pisani bez stručnih izraza, razumljivo i za čitatelja koji nije zdravstveni radnik. To su savjeti za čovjeka od njegova začeća pa do smrti. Savjete može svatko primijeniti za sebe, ali i za članove svoje obitelji ili osobe iz okoline do čijeg vam je zdravlja posebno stalo.

Skup ovih savjeta pomoći će Vam da naučite kako živjeti zdravo i unaprijediti svoje zdravlje, kako zdravim ponašanjem izbjeći bolest i kako na vrijeme uočiti promjene u zdravlju koje, zanemarene, mogu dovesti do razvoja bolesti.

SAVJETI ZA ZDRAV ŽIVOT

REDOVITO SPAVAJTE 7-8 SATI DNEVNO BUDITE TJELESNO AKTIVNI NAJMANJE 30 MINUTA REDOVITO DORUČKUJTE PIJTE SVAKODNEVNO BAREM 8 ČAŠA VODE DNEVNI UNOS HRANE PODIJELITE U PET OBROKA IZBJEGAVAJTE MEĐUOBROKE, MASNU, SLANU I SLATKU HRANU SVAKI DAN JEDITE POVRĆE I VOĆE ODRŽAVAJTE POŽELJNU TJELESNU TEŽINU IZBJEGAVAJTE STRESNE SITUACIJE I NAUČITE PREVLADATI STRES NE PUŠITE ALKOHOL UZIMAJTE UMJERENO ILI GA POSVE IZBJEGAVAJTE

 

Zdravlje u školstvu

Odgoj u funkciji zdravlja u školi treba realizirati u suradnji sa zdravstvenim stručnjacima,a uspjeh programa odgoja ovisi o školi, pedagogu, obitelji, medijima. Veliko značenje kod djece i mladeži ima poticaj kreativnosti u sklopu zdravstvenog odgoja.Škola je prikladno mjesto za zdravstvenu komunikaciju s učenicima, roditeljima, zdravstvenom službom i cijelom zajednicom. Zdravstveni odgoj se ne može ostvariti u školi bez aktivnosti svih nastavnika na unapređivanju zdravlja, a za to moraju biti obrazovani i osposobljeni. Nastavnici moraju znati osnove zdravstvenog odgoja, pretpostavke za zdrav razvitak učenika, higijenske standarde u školi te ekološke i higijenske zahtjeve za okolinu učenika. Oni trebaju znati da je neuspjeh u školi i zdravstveni problem. Treba uključiti roditelje i druge odrasle osobe u rješavanje zdravstveno-odgojnih problema učenika. Taj posao u odgoju za zdravlje škola i nastavnici trebaju planirati, izraditi i provesti zdravstveno-odgojne programe. Škole i nastavnici obvezni su raditi na zdravstvenom odgoju i trebaju ga uključiti u svoj rad, ali ne samo oni nego i druge institucije i pojedinci, jer se učinkovitost zdravstvenog odgoja odražava u svim dijelovima društva- kod pojedinca, obitelji, lokalne zajednice. Treba uključiti sve ljudske i znanstvene sposobnosti da se ostvari cil j- ZDRAVLJE ZA SVE*.

*SAVJETE DAJE:
NIKOLINA SKENDER, PROF. TJELESNO ZDRAVSTVENE KULTURE

 

Tjelovježba za zdravlje

Poticanje tjelesne aktivnosti može kod djece dovesti do poboljšanja uspjeha u školi, sugerira novo istraživanje naučnika sa univerziteta u Rimu.

Prateći 138 djece u dobi od 8 do 11 godina, istraživači su tokom 3 nedelje pratili uspjeh ispitanika na 50-minutnim testovima koji su ponekad provođeni nakon tjelovježbe.

Časopis Medicine & Science in Sports & Exercise je objavio kako su djeca najbolje rezultate postizala na testiranjima provođenima nakon tjelesne aktivnosti.

U prosjeku je zabilježeno poboljšanje od 10%.

Slična poboljšanja nakon tjelovježbe su kod djece uočena i glede sposobnosti održavanja koncentracije.*

*izvor: Moje zdravlje.hr

 

vrh

 


Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski