Događanja u školi
Dani hrvatskog jezika
Autor: Ana Perasić, 18. 3. 2013.

U četvrtak, 14. ožujka 2013. godine smo u područnoj školi u Črnkovcima obilježili Dan hrvatskog jezika kao projektni dan.

Učenici nisu bili raspoređeni po razredima koje pohađaju nego su svi učenici bili u jednoj učionici i nastavu su počeli na neuobičajen način - radionicom koju je vodila knjižničarka Ljiljana Cecelja.

Knjižničarka je djeci pročitala ulomak iz knjige "Čudnovate zgode šegrta Hlapića". Nakon toga su porazgovarali o dojmovima i nacrtali likove i događaje iz pročitane priče.

Zatim su učenici po razredima predstavili projekte kojim su se bavili u sklopu obilježavanja "Dana hrvatskog jezika".

Učenici 1. razreda su uz pomoć svojih roditelja, baka, djedova, susjeda prikupljali lokalne izraze i njihovo značenje. Prikupljene izraze su uz pomoć svoje učiteljice Vesne majdenić predstavili ostalim učenicima.

Učenici 2. razreda su od prikupljenih lokalnih izraza su uz pomoć učiteljice Senke Svoren sastavili pjesme i priče koje su nam pročitali.

Učenici 3. razreda su sa svojom učiteljicom Anom Majdenić pručavali starohrvatski spomenik Baščansku ploču i pismo kojim je pisana glagoljicu. Osim toga su tehnikom tuša i u glinamolu izdrađivali inicijale svog imena i prezimena.

Učenici 4. razreda su sa učiteljicom Ivanom Hranueli istraživali povijest hrvatskog jezika.

Učenicima je ovaj način rada bio jako zanimljiv i stekli su nova znanja o hrvatskom jeziku učeći na drukčiji način .

Za kraj su se učenici zabavili igrajući igra aocijacija na temu hrvatskog jezika koju je pripremila učiteljica pripravnica Tatjena Valjak.

Ana Perasić, pedagoginja