Dogodilo se na današnji dan
05. travnja
Autor: Nataša Kresoja, 5. 4. 2012.

Indijanska princeza Pocahontas 1614. udala se za Engleskog kolonistu

Udaja kćeri američkog domorodačkog poglavice Powhatana za engleskog kolonista i uzgajivača duhana Johna Rolfea bila je kako bi se pridonjelo smirivanju tenzija između kolonista i domorodaca

Pocahontas je kasnije s Rolfeom otišla u Englesku gdje je ponovno srela svoju veliku ljubav Johna Smitha za kojeg je vjerovala da je stradao u brodolomu.

Godine 1607., kada je Pocahontas imala 10 ili 12 godina, Engleska je na obalama Virginije počela graditi koloniju zvanu Jamestown. Jedan od ljudi uključenih u taj projekt bio je kapetan John Smith. Njega su zarobili lovci iz plemena Powhatan te ga doveli u naselje Werowocomoco, koje je tada bilo jedno od sjedišta konfederacije. Tamo je Smith, u skladu s običajima, trebao biti pogubljen. U posljednjem trenutku prije pogubljenja se na njegovo tijelo kao živi štit bacila Pocahontas te mu tako spasila život. Njen otac je tada odlučio ne samo Smithu poštediti život, nego ga pustiti da se vrati u svoje naselje.

Pocahontas je imala samo jednog sina, a preko nje samo jednu unuku - Jane Rolfe - koja je pak rodila Johna Bollinga, uglednog vojnika i političara koji je došao u srodstvo s mnogim drugim uglednim obiteljima - tzv. Prvim obiteljima Virginije. Zahvaljujući tome, veliki broj poznati i uglednih osoba vuče porijeklo od Pocahontas, od kojih je najpoznatija Edith Wilson, supruga predsjednika Wilsona.

Smatra se jednom od najpoznatijih osoba među američkim domorocima, te joj je život poslužio kao inspiracija za brojne legende, književna djela i filmove.

Izvor: Wikipedija.hr