Dogodilo se na današnji dan
21. travnja
Autor: Nataša Kresoja, 21. 4. 2012.

Aktualna kraljica Elizabeta II. slavi 86. rođendan

Punog imena Elizabeth Alexandra Mary, aktualna kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Jamajke, Barbadosa, Bahama, Grenade, Papue Nove Gvineje, Solomonskih Otoka, Tuvalua, Svete Lucije, Svetog Vincenta i Grenadina, Antigve i Barbude, Belizea, te Svetog Kristofora i Nevisa, i poglavarica Škotske i Engleske Crkve, te jedina ženska članica kraljevske obitelji koja je prošla vojnu obuku, rođena je u Londonu 1926. godine.

Rođena kao prvo dijete u braku Alberta, vojvode od Yorka, i Elizabeth, vojvotkinje od Yorka. Njen otac je bio drugi sin kralja Đure V. i kraljice Mary. Krštena je u, sada srušenoj, kapeli u Buckinghamskoj palači, kao Elizabeth Alexandra Mary. Prvo ime dobila je po majci, drugo po prabaki Aleksandri, a treće po baki Mariji. Jedina kraljičina sestra je pokojna Margareta, rođena četiri godine nakon kraljice.

Njen stric Edvard je bio prijestolonasljednik za kojega se vjerovalo da će postati kralj i imati potomstvo koje će ga naslijediti. Edvard je postao kralj nakon smrti Elizabetinog djeda, ali je abdicirao (a osim toga, ni u braku kojeg je kasnije sklopio nije imao djece), a Elizabetini roditelji nisu imali sinova koji bi joj ugrozili poziciju nasljednice, što znači da Elizabeta postaje  kraljica u svakom slučaju.

Godine 1945. kao osamnaestogodišnjakinja je sudjelovala kao vozač u pomoćnim teritorijalnim snagama. Bila je obučavana kao "No 230873 Second Subaltern Elizabeth Windsor" i do danas je ostala jedini ženski član kraljevske obitelji koji je prošao vojnu obuku.

Elizabeta II. je okrunjena u Westminsterskoj opatiji, 2. lipnja 1953. godine.

Izvor: Metro portal;