Dogodilo se na današnji dan
12. travnja
Autor: Nataša Kresoja, 12. 4. 2012.

Umro Franklin Delano Roosevelt, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, 1945.godine

Za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država biran četiri puta uzastopno

Njegov prvi mandat bio je obilježen nastojanjem da oporavi nacionalnu ekonomiju, pri čemu je primijenio niz reformi politikom poznatom kao New Deal. Iako je inzistirao na tome da SAD podržavaju Veliku Britaniju, zbog tada dominirajućeg izolacionizma u američkoj javnosti se SAD nisu uključile u rat sve do japanskog napada na Peral Harbor. Za predsjednika je posljednji put izabran 1944. i umro na današnji dan 1945., nedugo prije završetka rata.

Zanimljivosti iz njegovog privatnog života

1921. je obolio od dječje paralize, bolesti zbog koje nije mogao hodati, ali čije postojanje je, slično kao i ljubavna veza sa sekretaricom Lucy Mercer, ostalo tajnom do kraja njegovog života

Hobi: Bio je veliki ljubitelj poštanskih maraka i filatelist poznat diljem svijeta. Tijekom njegova mandata imao je utjecaj na osmišljavanje svakog američkog izdanja, a filatelija je u njegovo doba postala najpopularniji hobi u Sjedinjenim Američkim Državama. Marke je započeo sakupljati kao osmogodišnji dječak u čemu su mu pomagali njegovi roditelji koji su se bavili trgovinom nekretnina. Na njegovu molbu slali su mu pisma i donosili marke iz svake zemlje u kojoj su boravili. Kad je otišao na Harvard, sa sobom je nosio i svoje zbirke. Godine 1921. obolio je od dječje paralize. Unatoč svim naporima nikada nije prohodao. Bolest ga je teško pogodila i od tada se u potpunosti posvetio filateliji. Poznato je da je svake noći satima prebirao po poštanskim markama. Kada bi ga upitali za njegov omiljeni hobi, znao je reći: "Moj život dugujem mom hobiju". Znao je da ga je njegova velika ljubav za filateliju vratila u život. Kamo god je putovao njegove najdraže zbirke putovale su s njime u drvenim sanducima. Umro je 12. travnja 1945. od cerebralnog krvarenja, ni mjesec dana uoći njemačke kapitulacije.

Obitelj: Svoju buduću suprugu Eleanor Roosevelt, rođakinju Theodora Roosevelta, susreće 1902. na primanju u Bijeloj kući. Oboje su bili potomci Claesa Martensza van Rosenvelta koji je stigao u New Amsterdam (danas: New York) iz Nizozemske 1640-ih. Tri godine kasnije (17. ožujka 1905.) njih dvoje će se vjenčati unatoč žestokom otporu njegove majke. Mladi bračni par preselio se u Springwood na Franklinovo obiteljsko imanje. U tom braku rođeno je šestero djece - Anna Eleanor, James, Franklin Delano Junior (preminuo nakon 249 dana života), Elliott, (ponovno) Franklin Delano Junior i John Aspinwall.

vrh

Izvor: Metro portal; Filatelija.hr;Biografije.hr