Projekt Šafran
Autor: Katarina Ćosić, 25. 1. 2019.

I ove školske godine naša škola sudjeluje u međunarodnom projektu pod imenom Projekt Šafran (The Crocus Project). Ovaj je projekt pokrenula Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu koja u našoj zemlji surađuje s Javnom ustanovom Spomen područje Jasenovac. U projekt se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta.

Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland) opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se sade u jesen u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima  diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Mladi uče o važnosti uključenosti i poštovanja prema svim ljudima bez obzira na njihovu etničku pripadnost, invalidnost, seksualnu orijentaciju ili vjerska uvjerenja.

Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Nositelji su ovog projekta u našoj školi učenici šestoga razreda. U studenome su učenici sa svojom razrednicom Barbarom Đakovac, pedagoginjom i knjižničarkom posadili lukovice žutoga šafrana. Očekujemo da naši šafrani niknu krajem siječnja i početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust, 27.siječnja. Povodom međunarodnog Dana sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti priredili smo i pano u holu škole.

knjižničarka Ljiljana Cecelja