Projekt Šafran
Autor: Katarina Ćosić, 8. 11. 2018.

I ove školske godine naša škola sudjeluje u međunarodnom projektu pod imenom Projekt Šafran (The Crocus Project).

Irska zaklada za edukaciju o Holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland; HETI) osigurava lukovice žutog šafrana koje se sade u jesen u spomen na milijun i pol židovske djece koja su nastradala u Holokaustu te tisuće druge djece koja su bile žrtve nacističkih zvjerstava. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi tijekom nacističke vladavine. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Sudjelovanje u Projektu Šafran predstavlja opipljiv način za upoznavanje mladih ljudi s temom Holokausta i za podizanje svijesti o opasnostima rasizma, mržnje, diskriminacije i netolerantnosti.

Nositelji ovog projekta su učenici šestoga razreda i njihova razrednica Barbara Đakovac te pedagoginja Katarina Ćosić i knjižničarka Ljiljana Cecelja. Učenici su sa svojim učiteljicama posadili lukovice žutog šafrana i sada se nadamo da će svi izniknuti, a krajem siječnja i procvjetati. Do tada ćemo nešto više o Holokaustu naučiti kroz predavanja i radionice na satima SRO.

knjižničarka Ljiljana Cecelja