Obilježili smo Međunarodni dan dječje knjige
Autor: Nataša Kresoja, 14. 4. 2016.

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena – 2. travnja.

Jedna od zadaća školske lektire je upravo ta: potaknuti i razviti ljubav prema čitanju. Na popisu lektire za drugi razred nalazi se 19 naslova od kojih treba odabrati četiri i tomu dodati  Bajke H. C. Andersena koje su obvezan naslov.

Kako se u drugome razredu čita samo 5 naslova za lektiru, htjeli smo potaknuti djecu da čitaju više te smo osnovali klub čitatelja za učenike drugog i trećeg razreda. Dali smo mu ime Čitam, ne skitam! Svi su učenici dobili popis knjiga za čitanje ( to su preostali lektirni naslovi, onih 14 knjiga koje su na popisu lektire, ali se ne čitaju) te čitateljsku iskaznicu. Kada učenik pročita knjigu, u knjižnici rješava nastavni listić ( tek da izbjegnemo podizanje, a nečitanje knjiga) i ukoliko je pažljivo pročitao i time i riješio listić, u svoju iskaznicu pored pročitana naslova dobije pečat. I, kako to obično biva, oni koji prvi sakupe sve pečate, bit će nagrađeni!

Dragi učenici drugoga i trećega razreda, ukoliko to još niste učinili, učlanite se u naš čitateljski klub Čitam, ne skitam! Ne morate potrošiti ništa novca, nećete ostvariti nikakav popust, čak ni čaše vam ne mogu obećati, ali ćete se dobro zabaviti, pročitati puno dobrih knjiga i možda osvojiti, naravno primjerenu, nagradu!

Ljiljana Cecelja, knjižnjičarka