preskoči na sadržaj

Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski

Login
Razred

Izreka tjedna

Nikada nemojte brkati znanje s mudrošću. Prvo vam pomaže da preživite, a drugo da živite.

Sandra Carey

Danas slušamo...
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Sigurni na Internetu

Godišnji plan i program

 

Kurikulum

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 2. 2010.

Ukupno: 238647
Ovaj mjesec: 1211
Ovaj tjedan: 228
Danas: 3
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Stručna ekskurzija nastavnika u grad Pečuh
Autor: Ana Perasić, 8. 5. 2014.

Nakon obilježavanja Dana škole, 30. travnja i Međunarodnog praznika rada, 1. svibnja,  zaposlenici Osnovne škole Hrvatski sokol posjetili su grad Pečuh, 2. svibnja 2014. godine.


Organizaciju  stručne ekskurzije, odnosno razgledavanje gradskih znamenitosti koordinirala je ravnateljica Dubravka Stanić.

Dio djelatnika krenuo je autobusom iz školskog dvorišta u 8.30 sati, a ostali djelatnici pridružili su se u Donjem Miholjcu. Do Pečuha nije bilo nikakvih zaustavljanja i autobus je putnike doveo u Pečuh prema najavljenom rasporedu oko 9.30 sati gdje je sudionike dočekala vodičica Andrea Polgar, nastavnica u Hrvatskoj školi u Miroslava Krleže u Pečuhu. Kratko je upoznala sudionike putovanja sa najvažnijim činjenicama o Pečuhu i planu obilaska stare gradske jezgre, na Trgu Lajosza Kossutha. Uz trg je smještena židovska sinagoga, jedna od većih u Mađarskoj.

Nakon kratke šetnje sudionici ekskurzije su se neko vrijeme zadržali  na Trgu Istvana Szechenyjia kojeg okružuje nekoliko prepoznatljivih zgrada, a trgom dominira džamija koja predstavlja trag osmanske vladavine u Mađarskoj i srednjoj Europi. Trg je temeljito renoviran povodom proglašenja Pečuha prijestolnicom europske kulture 2010. godine te je prema riječima vodičice omiljeno sastajalište građana. Na fasadi gradske vijećnice ali i ostalih zgrada što okružuju trg uočavaju se motivi iz različitih umjetničkih razdoblja (barok, klasicizam, secesija) i svjedoče o statusu Pečuha kao najvažnijeg kulturnog središta južne Mađarske.

Na putu do ranokršćanskih nekropola i pečuške katedrale u parku, kraj skulpture, vodičica je skrenula pozornost na velikog mađarskog slikara Tivadara Csontvárya koji je umro nepoznat i zaboravljen. Pablo Picasso ga je navodno javno spomenuo i stavio uz bok Salvadoru Dalíju.

Oblilaskom kompleksa ranokršćanskih nekropola koje su na popisu UNESCO-ve kulturne baštine, sudionici izleta upoznali su način na koji su stari Rimljani nakon pokrštavanja doživljavali zagrobni život. Dio kompleksa nalazi se ispod pečuške katedrale, a najdublja točka je na dubini od 8 metara.

Po izlasku iz nekropola, posjetitelji su se uputii u katedralu čije zdanje ima četiri zvonika. Gospođa Polgar je ispričala najvažnije činjenice o gradnji i umjetničkim stilovima koje slijede motivi na katedrali.  Podrumi katedrale u kojima se nalazi grob Ivana Česmičkog (Janusa Pannoniusa), dugogodišnjeg pečuškog biskupa i mentora kralja Matijaša Korvina,  bili su nažalost zatvoreni za posjetitelje. 

Nakon razgledavanja katedrale, posljetitelji su u pratnji vodičice prošetali do muzeja Zsolnay gdje su mogli posvjedočiti umijeće obrade keramike koje je proslavilo Mađarsku dijem svijeta. Glasovita tvornica Zsolnay u počecima je zapošljavala desetak ljudi, da bi nakon svjetske izložbe u Parizu 1878. godine doživjela veliki uspjeh i postala svjetski poznata. Originalni recept za bojanje keramike eozinom ostao je do današnjeg dana tajna obitelji Zsolnay.

Muzej Zsolnay bio je zadnja točka obilaska sa stručnom pratnjom gospođe Polgar, te su se sudionici s njom pozdravili na trgu Lajosza Kossutha gdje je je počeo obilazak. Nakon ručka, posjetitelji su imali slobodno vrijeme za šoping u glasovitom Arkadu.

Polazak autobusa bio je u 16 sati, a povratak oko 17 sati kod škole Hrvatski sokol.

 

Mario Pintarić, nastavnik geografije





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju