Ne plastičnim vrećicama!
Autor: Ana Perasić, 24. 4. 2014.

Kupovina eko vrećice

Kako smo prethodno upoznate s problemom zagađivanja okoliša plastičnim vrećicama te navikom građana da ih nemilice kupuju, zanimalo nas je kakve su to eko vrećice  i  kakve su im cijene. U jednoj trgovini uspjele smo kupiti četiri različite eko- vrećice i uočile da su one svakako trajnije, ali i puno skuplje pa se građani teško odlučuju za njihovu kupovinu.

Eko- vrećice su bile su od različitog materijala – jedna papirnata i tri  plastične na kojima su se nalazili natpisi «100% biorazgradivo» ili  « ova vrećica je nastala recikliranjem 4 plastične boce» i sl. Kupovinom ovih recikliranih eko vrećica svakako pomažemo očuvanju prirode, ali ipak smatramo da bi trebalo zabraniti primjenu bilo kakvih plastičnih vrećica te ih zamijeniti trajnim platnenim vrećicama koje se mogu višekratno koristiti.

Postavljanje plakata u holu škole

Plastične vrećice se prave od naftnog derivata polietena i predstavljaju ozbiljan ekološki problem. Koristimo ih tek kratko vrijeme obično jednom  nakon kupovine, a u prirodi ostaju dugi niz godina. Kako bi i kod ostalih učenika pobudile svijest o štetnosti plastičnih vrećica izradile smo plakat o navedenoj temi i izložile ga u holu škole.

Kreativno recikliranje plastičnih vrećica

Odbačene plastične vrećice mogu se pretvoriti u druge uporabne i praktične predmete. Za recikliranje plastičnih vrećica potrebno nam je: pegla, papir za pečenje. igla i konac.

Postupak recikliranja je vrlo jednostavan.

1.    Plastičnu vrećicu ( najbolje šuškavu i šarenu) postavimo između dva papira za pečenje.

2.    Peglu ugrijemo na srednju temperaturu te laganim pokretima kružimo po vrećici.

3.    Ubrzo nastaje čvrsti, malo smežurani materijal  koji se može šivati šivaćim strojem ili ručno, pa od njega možemo načiniti različite unikatne torbice  i torbe.

Tekst napisale učenice 7. a razreda: Amalija Skrbin  i Lara Hamm