preskoči na sadržaj

Osnovna škola Hrvatski sokol Podgajci Podravski

Login
Razred

Izreka tjedna

Nikada nemojte brkati znanje s mudrošću. Prvo vam pomaže da preživite, a drugo da živite.

Sandra Carey

Danas slušamo...
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Sigurni na Internetu

Godišnji plan i program

 

Kurikulum

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 2. 2010.

Ukupno: 237333
Ovaj mjesec: 1290
Ovaj tjedan: 150
Danas: 13
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Istražili smo
Autor: Ana Perasić, 24. 4. 2014.

Kako se reciklira plastika u našem mjestu i kamo odlazi naše smeće?


        Pravi je dan za odlazak u prirodu, proljetni, lijep i sunčan, a to što naš izlet treba završiti na odlagalištu smeća baš nas i nije brinulo. Vesele i nasmiješene ušle smo u auto naše nastavnice prepun plastičnih boca koje smo namjeravale reciklirati. Ma tko bi još želio biti u školi kad se sprema velika avantura? Ubrzo smo došle u Donji Miholjac i krenule s prvim zadatkom.

 

 

Zadatak 1. Odlazak na odlagalište otpada i  intervju s direktorom KG « Doroslov «

                  gospodinom Danijelom Rušancem

 

 

U centru grada  Donjeg Miholjca u sjedištu KG «Doroslov» dočekao nas je gospodin Danijel Rušanac te nas odvezao na odlagalište otpada. Razgledavajući  odlagalište  postavile smo mu niz pitanja na koja nam je on spremno i opširno odgovarao.

 

O odlagalištu otpada i reciklažnom dvorištu…

 

1. pitanje: Gdje i kako završi otpad koji se odvozi iz naših mjesta P. Podgajaca i Sv. Đurđa?

·         Smeće se odvozi na deponiju smeća «Doroslov» koja se nalazi u Donjem Miholjcu.

 

2. pitanje: Kada i gdje će biti otvoreno reciklažno dvorište i na koji način će djelovati?

 

·         U budućnosti, točnije do 2018. g. deponija «Doroslov» bi trebala biti sanirana i zatvorena. Na istom mjestu biti će otvoreno reciklažno dvorište. Mještani će i dalje iznositi mješoviti otpad a djelatnici KG. «Doroslov» će ga razvrstavati i privremeno skladištiti. Kao što  možete i primijetiti, izgradnja je već počela.

  

3. pitanje: Hoće li u našim selima uskoro biti postavljeni kontejneri za odvojeno prikupljanje otpada i tko će voditi brigu o njima ( koliko će se često prazniti i na kojim će mjestima biti postavljeni)?

 

·         Da,  uskoro će biti postavljani kontejneri za odvojeno prikupljanje otpadnog otok», a kontejneri će se prazniti kada se napune – vjerojatno jedanput tjedno.Mjesto gdje će biti postavljen «Zeleni otok» još nije određeno, o tome se još  moramo dogovoriti.

 

  O plastičnim bocama…

 

  4. pitanje: Budući da smo ušli u EU, hoće li se moći reciklirati boce i drugih zemalja npr: nama susjedne Mađarske?

 

·         Da, pretpostavljam da hoće. Budući da često kupujemo sokove u susjednoj Mađarskoj, postoji problem nemogućnosti zbrinjavanja takvih boca koji bi se svakako trebao riješiti.

 

 

O plastičnim vrećicama…

 

5. pitanje: Hoće li Hrvatska kao turistička zemlja na primjeru drugih država ( npr: Irske isusjedne Italije koja je uvela biorazgradive papirnate i platnene vrećice ) uvesti zabranu uporabe plastičnih vrećica koje se nemilice kupuju u trgovini i  jednokratno primjenjuju?

 

·         To bi bilo najbolje rješenje. O tome se dosta nedavno govorilo, a što će biti, vidjet ćemo.

 

6. pitanje:  Mogu li se plastične vrećice reciklirati ? Postoji li mogućnost uvođenja otkupaplastičnih vrećica po modelu  koji je uveden za plastične boce?

 

·         Recikliranje plastičnih vrećica je skup proces, a otkup plastičnih vrećica bio bi dobro rješenje.

 

 

O čepovima…

 

7. pitanje: Znamo da čep ima drugačiji kemijski sastav od plastične boce te ga kod otkupa i recikliranja moramo  odvojiti od plastične boce. No isto znamo da je i čep načinjen od plastike koja se može reciklirati. Postoji li ikakva naznaka da će se u Hrvatskoj  pokrenuti organizirano prikupljanje i recikliranje plastičnih čepova?

 

·         U reciklažnom dvorištu biti će postavljeni kontejneri za plastiku pa će se tu moći donijeti i plastični čepovi.

 

 

 

 

I na kraju o plastici…

 

8. pitanje: Što mislite, hoće li se u EU zabraniti odlaganje plastike na deponije smeća iuvesti odredbe o reciklaži  tih važnih sirovina?

 

·         Nadamo se da će biti tako.

 

 

 

O ostalom otpadu…

 

9. pitanje:  Kome se trebamo obratiti za postavljanje kontejnera za stari papir u dvorištu škole? Može li ga škola dobiti na trajno korištenje?

 

·         Trebali biste se obratiti ovlaštenom koncesionaru. Škola bi ga mogla dobiti na trajno korištenje.

 

 

10. pitanje: Zašto se, kao za boce, ne dobije povratna naknada i za stari papir?

 

·         To je dobro pitanje. Tako bi trebalo biti, ali nažalost nije.

 

 

11. pitanje: Gdje se može odložiti u našoj sredini opasni otpad- baterije, lijekovi, pesticidi,  herbicidi? Kome se  obratiti?

 

·         Poljoprivrednici koji kupuju pesticide, herbicide, gnojiva i slično ambalažu vraćaju na mjesto gdje su je i kupili. U nekim trgovinama postoje kutije u koje  možemo «ubaciti» stare baterije, a za ostali opasni otpad se isto moraju pronaći odgovarajuća rješenja.   

 

I na kraju, zahvalile smo se gospodinu Rušancu i krenule na sljedeći zadatak.

 

 

 

Zadatak 2. Recikliranje plastičnih boca

 

 

Došlo je vrijeme da se riješimo plastičnih boca kojima je bio krcat naš auto. Prvo smo krenule u trgovinu u kojoj je smješten aparat za otkup plastičnih boca, staklenki i limenki. Krenule smo s ubacivanjem, ali je ubrzo nastao  problem jer veliki dio boca aparat nije prihvatio.

Odlučile smo pokušati u drugoj trgovini  u kojoj je prostor gdje se obavlja otkup boca bio potpuno odijeljen od  dijela za kupovinu. Spremno nas je dočekao njihov radnik , prebrojao boce te ih stavio  u plastičnu vreću  s natpisom «PET».          

 

Boce inozemnog porijekla( mađarskog) nismo mogle predati jer ih «ne primaju» baš kako smo i pretpostavile. U trgovini postoji mogućnost recikliranja staklenih boca i limenki koje se pakiraju u iste plastične vrećice s odgovarajućim natpisom, a u području gdje se nalaze kupci nalazi se kutija  u  koju se mogu ubaciti stare baterije. Ova trgovina je prilično « eko trgovina» ako zanemarimo nemogućnost recikliranja boca stranog porijekla.

Za prvu trgovinu naša ocjena iz ekologije je:  - dovoljan (2) , a drugu - vrlo uspješan (4).

Nadamo se da će u budućnosti riješiti  ove nedostatke i  zaslužiti ocjenu - izvrstan (5)!

Krenule smo nazad obogaćene mnogim saznanjima i tako smo stigle u naše malo mjesto.. Dočekao nas je naš 7. A razred te smo im  ukratko ispričale o svemu što smo doživjele i saznale.

O svemu tome što smo doživjele  naš je prijatelj iz razreda Luka Pavošević  izradio  strip koji možete vidjeti u nastavku. Glavni likovi u stripu smo upravo nas tri i naša nastavnica Senka Mikić.

 

Za Vas su istražile i napisale:Magdalena Zvonarić,  Elvira Majdenić i Karla Mađarić, učenice 7. a razreda.

                                                                                           

Strip možete pogledati u prilogu…………….!

 

Autor stripa: Luka Pavošević, učenik 7. a razreda



Priloženi dokumenti:
Strip.doc (765.00 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju