Eko-etno radionice
Autor: Ana Perasić, 14. 12. 2012.

U srijedu, 12. prosinca 2012. godine u našoj školi su održane eko-etno radionice  pod nazivom "Božić dolazi" .

Navedene radionice postale su nezaobilazni događaju našoj školi ,no ipak se svake godine ponešto mijenja u njihovom sadržaju i načinu organizacije. Za korak smo se odmaknuli od predenja, tkanja i  pletenja košara( vratit ćemo se opet dok stasaju generacija učenika koje taj posao nisu vidjele).

Ove godine s tradicijom smo povezani u radionici koju  je vodila nastavnica hrvatskog jezika Sanja Birović koja je kao razrednica sa svojim 6. razredom ujedno  obradila temu iz zdravstvenog odgoja:prehrana uz godišnja doba-s naglaskom na zimski period tj.božićno vrijeme. Učenici su u školskoj kuhinji demonstrirali,pripremali neka jela naše tradicionalne šokačke kuhinje  vezana za ovo doba godine. U pripremi jela doprinijeli su i roditelji učenika. Gotova jela prodavana su u holu škole učenicima i nastavnicima.

Ostali učenici viših razreda podijeljeni su u 7 radionica ,a u svakoj su se izrađivali  ukrasi i suveniri vezani uz dolazak Božića-najveselijeg našeg katoličkog  blagdana.

Tako smo napravili rane vrste anđela: veće i manje, od kreppapira, sjajnog papira, aluminija, plastičnih čaša ,salveta  i još koječega. Izradili smo kugle za bor,trake,perle za božićno drvo,kutijice za nakit i druge ukrase.

Osim naših nastavnika kao voditelji radionica pomogli su nam vanjski suradnici:

Mirjana Takalić, Slavica Kopić  te djevojke iz DND Iz Donjeg Miholjca:Mia i Anja Suhopoljac i Vlatka Šantoši .

Još jedna novina ove godine je i to što je našu aktivnost popratio Poduzetički centar Iz Donjeg Miholjca uključujući nas u projekt „Poduzetništvo među mladima“. Njihovi djelatnici također su sudjelovali  u radu sa svojom radionicom.

Predmeti izrađeni u radionicama bit će prodavani na prodajnoj izložbi u Donjem Miholjcu,a zarađeni novac odlazi u humanitarne svrhe.

Treba naglasit da su u izradi suvenira sudjelovali i učenici nižih razreda na satima likovne kulture i satu razrednika te na satovima tehničke kulture. I oni će sudjelovati na prodajnoj izložbi.

Kao uvod i motivacija za rad prethodila je  interaktivna predstava Putujućeg  kazališta iz Osijeka u kojem glumi naša bivša učenica Aleksandra Demše. Ona je na zanimljiv način približila učenicima pojam „poduzetništva“.

Nakon odrađenog posla , zadovoljni rezultatima,radosno dočekujemo Božić!

Ravnateljica Dubravka Stanić