Dani kruha 2012.
Autor: Nataša Kresoja, 19. 10. 2012.

16. listopada 2012. u našoj školi obilježen je Dan kruha- dan zahvalnosti za plodove zemlje.

Taj lijepi događaj već je uvriježen u našoj školi  te ga učenici i njihovi roditelji kao i svi zaposlenici  škole rado proslavljaju. Kažem rado,tj radosno, jer je taj praznik zbilja radostan i zanimljiv.

Pripreme za obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje  počnu odmah početkom školske godine.

„Naš“ Dan kruha sastojao se od nekoliko dijelova:

Prvi dio odradile su mame i bake zajedno s učenicima u svojim kućama, to znači da su se pripremili  i ispekli razni proizvodi od brašna:od kolače od dizanog tijesta, raznih kiflica, pereca, gužvare do neobičnih slikovitih oblika kruščića, lepinja…Sve je to stavljeno na svečano ukrašen stol u holu škole. Stol je prekriven stolnjacima iz “bakinog ormara „te starim predmetima kojima su se nekad služile naše bake.

Ukrašen je živim cvijećem,a na sredinu je stavljen Križ.

Ovo sve nabrajam da bih vam  dočarala slikovitost, ljepotu  i bogatstvo tog stola te maštovitost naših učenika,roditelja i učitelja.

Svakako moram istaknuti da su nas svojim proizvodima počastili naši dobavljači za školsku kuhinju: Fami iz Rakitovice i Pekara –Črnkovci i njima ovim putem zahvaljujem.

Drugi dio proslave obilježili su recitator i pjevači i glumci,tj. uživali smo u ljepoti pjevane i izgovorene riječi.

Treći dio programa je najsvečaniji- tj. blagoslov stola ,zajednička molitva Bogu i vrlo emotivan i poticajan govor našeg župnika Đure Blumenšajna.

Nakon toga slijedio je najveseliji dio -blagovanje onoga što je na stolu.

Zapravo, toga dana, na Dan kruha  ostvari se  najviši stupanj zajedništva i međusobne povezanost svih nas: učenika ,roditelja ,učitelja , crkve-Boga. Sve nas čvrsto poveže KRUH-kao osnovna hrana za tijelo i dušu.

„KRUH,KRUH, KRUH za tijelo i duh“ kako su pjevali naši mali pjevači.

Dubravka  Stanić, ravnateljica

Priloženi dokumenti: