Međunarodni dan obitelji
Autor: Nataša Kresoja, 15. 5. 2012.

Danas  obilježavamo  Dan obitelji. Obitelj je temelj današnjeg društva,  iz obitelji i obiteljskog okruženja stvaraju se ljudi koji sa svojim karakterom, stavovima, vjerovanjima  grade neki budući svijet.

Više o povijesti nastanka Dana obitelji pročitajte u našem Vremeplovu, a o obitelji  kao takvoj dalje u tekstu

Što je , zapravo, obitelj?

Obitelj je osnovna socijalna grupa u društvu i obično se sastoji od jednog ili dva roditelja i njihove djece.
Obitelj je i grupa ljudi, koji dijele zajedničke vrijednosti i imaju zajedničke ciljeve i obično žive u istoj kući, stanu, prebivalištu. To je i grupa ljudi, koji imaju zajedničke pretke, zajedničko porijeklo. Broj članova obitelji može biti od nekoliko do stotinjak.

Osnovne funkcije obitelji su biološko-reprodukcijske i sociološko-kulturne.

Koliko je obitelj važna?

Obitelj je vrlo važna u životu, i ne možemo ju birati. Bitno je da ju prihvatimo takvu kakva jest, iako je to ponekada jako teško. To su ljudi koji su sa nama od malena i koju su nas usmjerili i odgojili. Prihvaćanje njih takvim kakvi jesu, nužno ne znači da se sa svime trebamo složiti što oni kažu, ali bi ih trebali poštovati jer krv nije voda. Sada pričamo o roditeljima i braći, bakama i djedovima, užoj rodbini, koje ne možemo birati niti promjeniti. Naravno da postoji i obitelj koju samo stvorimo, znači naš partner ili partnerica, kao i djeca. Tu ne treba puno objašnjavati, jer sve ovisi o nama samima. Međutim naša prva obitelj koju smo dobili, ona je malo kompliciranija jer tu ne možemo puno učiniti. Ima nekoliko vrsta obitelji.

BRIŽNA OBITELJ

Obitelj koja stalno nešto brine, upozorava, ali i miješa se u naš život. Briga koju imaju, možda i previše zahtjeva od nas. Najčešće se radi o dobronamjernim savjetima, ali kada osoba odraste, ona ih sve manje prihvača jer već zna što želi od života. To je već sagrađena ličnost koju više nitko ne može promijeniti. Najviše nesporazuma sa takvom obitelji se događaju upravo zbog pokušaja miješanja u naš život. Namjere su im pozitivne, ali kada se pretjera ili pokušava promijeniti naš način života tada nastaju problemi i svađe. Oni ne shvaćaju zašto nam smeta njihova briga i dobri savjeti, gledajući na to kao da su oni ti koji trebaju cijeli život brinuti o nama. Ta briga je pozitivna, ali u određenim količinama. Ako imate takav slučaj, tada im pristojno recite da ste zahvalni na savjetima i na brizi, ali da ne namjeravate mjenjati svoj način života. Naravno, ako se ne radi o nekakvoj velikoj negativnosti sa vaše strane. Ako je to pokušaj da vam savjetuju koga ćete odabrati za život ili koji posao ćete raditi, tada im dajte do znanja da vi sami najbolje znate što vam odgovara i što vas usrećuje. Ali nemojte zaboraviti da su njihove namjere dobre i pozitivne. Ako i nakon toga oni nastavljaju, tada učinite po svome i oni će se naviknuti na to, i na kraju će morati prihvatiti vašu odluku. Uostalom radi se o vašem životu, što ne znači da oni nisu u njemu, nego da nisu tu zato da ga žive umjesto vas.

HLADNA I NEZAINTERESIRANA OBITELJ

Takva obitelj je potpuna suprotnost od one brižne. U svemu treba biti umjerenost, i naravno da hladnoća i nezainteresiranost nisu dobre niti pozitivne. Teško je roditeljima pronaći ravnotežu jer razmišljaju srcem više nego razumom. Ako su i hladni, to ne znači da vas ne vole, vjerojatno je razlog u njihovim karakterima i odgoju općenito. Ako imate takvu obitelj, dajte im do znanja što mislite i koliko vam nedostaje njihova briga ili njihovo mišljenje u nekim stvarima. Pokažite im da bi voljeli vidjeti, ali i osjetiti tu njihovu ljubav s vremena na vrijeme. Jer ljubav koja postoji, ali se ne pokazuje osobi ne znači mnogo. Ona nema puno od te ljubavi, jer ne može uživati u njoj. Ali ako imate takav slučaj, teško ćete promijeniti situaciju, već se pomirite sa time i pokušajte naučiti na njihovoj grešci.

OBITELJ KOJA VAS JE NAPUSTILA

Ta situacija je vrlo teška i bolna. Važno je kako i na koji način ste vi shvatili taj njihov odlazak. Jedno je sigurno, nemojte misliti da ste vi taj razlog jer to nikako ne može biti točno. Bili ste dijete koje ne može nikome biti ništa krivo. Razlog je u tom roditelju i njegovom karakteru. Nije svaki slučaj isti, ali jedno je zajedničko, osoba koja je to učinila nije bila zrela i nije bila sposobna brinuti se za sebe, a još manje za dijete. A svi ostali razlozi, kojih ima mnogo, granaju se na raznorazne negativne događaje. Iako nema opravdanja za tako nešto, bitno je da znate da vi niste krivi za to, i da ne živite sa tim mišljenjem jer to bi moglo loše utjecati na vašu budućnost. Ako imate takav slučaj, budite jaki i osigurajte si onu drugu obitelj drugačije i pozitivnije. Na taj način budete barem djelomično nadoknadili ono što niste imali u djetinjstvu. Ljubav, pažnju, sigurnost, obiteljsku sreću i zadovoljstvo.

Obitelj je pravo bogatstvo , ali ništa nije savršeno, pa tako niti ona. Međutim, ako imate onu prvu, brižnu obitelj, tada budite zadovoljni i shvatite ih. Nemojte im previše zamjerati, jer uostalom možda ćete i vi jednoga dana tako brinuti za vaše dijete. Ako imate hladnu ili obitelj koja vas je napustila, sigurno vam nije lako, ali pokušajte to nadoknaditi. Stvorite si pravu obitelj sa vašim partnerom, a loša sjećanja neka ostanu u prošlosti, gdje im je i mjesto.

Neke činjenice  o odgoju  u obitelji pročitajte  u našem KUTKU ZA RODITELJE, u rubrici SAVJETI

Izvor: Savjeti.hr