Dan planeta Zemlje
Autor: Nataša Kresoja, 22. 4. 2012.

Zemlja je jedan od planeta sunčevog sustava i treći planet po udaljenosti od sunca, te jedini zasad otkriveni planet na kojem postoji život. Zemlja je peti najveći planet sunčevog sustava.

Prema procjenama starost zemlje procjenjuje se na nekih 4,5 milijardi godina. Zemlja se navodno razvila, kao i Sunce te ostali planeti Sunčevog sustava iz ogromnog oblaka plinova i prašine poznatih kao sunčeva nebula koji su se razvili na kraju života velike zvijezde, odnosno u njenoj eksploziji poznatijom pod nazivom «Supernova».

***

Poslušajte poruku kojom je 12-godišnja Kanađanka Severn Suzuki prije 18 godina zaustavila svijet i ostavila bez riječi sve one koji odlučuju o sudbini našeg planeta, danas ima veću težinu nego ikad.

Kliknite na fotografiju

***

Doprinesite zaštiti okoliša i planete Zemlje na svoj način:

1. Reciklirajte – papir, staklo, plastiku, motorna ulja, gume – sve što se može reciklirati.
2. Štedite vodu – ne trošite više vode nego što je potrebno.
3. Štedite električnu energiju –svjetla ne moraju biti upaljena i u prostorijama u kojima ne boravite.
4. Kupite električne aparate koji imaju nisku potrošnju električne energije (energetski razred A).
5. Idite pješke, na biciklu ili rolajte umjesto vožnje automobilom – ne zagađujte zrak, a pri tome štedite na gorivu.
6. Stare baterije odlažite na za to prigodna mjesta (mnoge trgovine imaju kutije za odlaganje iskorištenih baterija).
7. Lijekove kojima je istekao rok trajanja odnesite u ljekarnu da budu sigurno zbrinuti.
8. Odjeća, obuća, dječje igračke – poklonite ili razmijenite.
9. Ne bacajte smeće po ulici.
10. Pokupite fekalije iza svog psa.
11. Ako živite u zgradi i nailazite na raznorazne letke razbacane po podu, podignite ih i bacite u kontejner za recikliranje papira.
12. Koristite prirodna sredstva za čišćenje kad god je to moguće.
13. Stare električne aparate, kompjutere, DVD aparate, televizore, mobitele ne bacajte u obično smeće već pozovite ovlaštenu službu da ih odnese i pravilno odloži.
14. Koristite platnene vrećice umjesto plastičnih.
15. Potaknite obitelj, kolege na poslu i poznanike da doprinesu zaštiti okoliša i planete Zemlje.

***

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini  aktualizirano je  1990. kad je u manifestacijama Dana planeta Zemlje sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo velik poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. Na njoj je velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga uskladio dugoročan program za promociju održivog razvoja. Važnu ulogu u zaštiti okoliša imali su i astronauti misije Apolo kad su 1968. fotografirali Zemlju. Slika malenoga, plavog, krhkog i prekrasnog planeta postala je omiljelim posterom s milijunskom nakladom.

Nešto o povijesti  obilježavanja Dana planete Zemlje, pogledajte u našoj rubrici DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

vrh

Izvor: Svijet zdravlja.hr; Nacional.hr;