Danas je Međunarodni dan šale!!
Autor: Nataša Kresoja, 1. 4. 2012.

Zbijanje prvotravanjskih šala ima dugu tradiciju i seže daleko u povijest, ali njegovo točno porijeklo nije poznato.Prema jednoj teoriji, taj datum se vezuje za usvajanje Gregorijanskog kalendara kada je izraz "aprilska luda" pripisivan onima koji su se i dalje držali starog, Julijanskog kalendara.

Prema tradiciji u mnogim zemljama, ljudi mogu  drugima priređivati  šale do podneva 1. travnja, međutim, ako to rade poslije tog vremena, onda i sami postaju "travanjske  lude". ZATO PRIPAZITEwink!  No, ipak, dok ste u Kanadi, Francuskoj, Irskoj, Japanu, Rusiji, Sjevernoj Koreji, Norveškoj i Americi šale zbijaju cijeli dan!

Humor nam pomaže da lakše prebrodimo neku neugodnu ili tešku situaciju, a kada se našalimo na vlastiti račun, pomažemo i sebi i drugima, jer opće je poznato da je "smijeh najbolji lijek".

Neke od globalnih šala u svijetu

Najlon čarape za boju

Švedska je 1962. imala samo jedan televizijski program, koji je emitiran u crno-bijeloj tehnici. Na 1. travanj jedan se tehničar pojavio na ekranu i kazao gledateljima da će program moći gledati u boji, ako ispred ekrana razvuku najlonke. Nakon toga porasla je prodaja najlonskih čarapa.

Hamburger za ljevake

"Burger King", američki lanac restorana brze hrane, 1998. godine zakupio je u časopisu "USA Today" cijelu stranu na kojoj je cijenjene potrošače obavijestio da će od 1. travnja moći naručiti i "hamburger za ljevake". Takav će hamburger imati sve sastojke kao i običan, samo što će listovi zelene salate, rajčice i hamburger biti okrenuti pod kutom od 180 stupnjeva. Je li netko zaista naručio taj jedinstveni hamburger? Pa naravno, istoga dana na stotine ljevorukih pohitalo je u "Burger King". Dok se nije otkrila podvala, bilo je i mnoštvo onih koji su naglašavali da žele "običan hamburger".

Proljetno čišćenje

Uoči 1. travnja 1997. godine na Internetu se brzinom munje proširila vijest da će svjetska mreža biti zatvorena 24 sata, dok traje veliko proljetno čišćenje. Kako bi Internet nastavio nesmetano raditi, trebalo je nešto hitno poduzeti. Kao posljedica toga, zaposleno je pet moćnih japanskih robota marke Toshiba ML 2274, a korisnicima je savjetovano da za vrijeme čišćenja, iz predostrožnosti, svoja računala isključe iz struje.

vrh

Izvor: Škole.hr; Metro portal;