Međunarodni dan školskih knjižnica
Autor: Katarina Ćosić, 6. 11. 2018.

Međunarodni dan školskih knjižnica obilježava se svake godine četvrtog ponedjeljka u listopadu.

U nastavku pročitajte kako smo ga obilježili u našoj školi. :)

Tradiciju slavljenja školskih knjižnica započela je 1999. godine bivša predsjednica Međunarodne udruge školskih knjižničara (International Association of School Librarianship) Blanche Wools sa Svjetskim danom školskih knjižnica. Zbog potrebe za fleksibilnošću, 2008. godine proslava je prerasla u Međunarodni mjesec školskih knjižnica kako bi knjižnice diljem svijeta mogle odabrati dan u mjesecu koji najbolje odgovara njihovim potrebama. Za vrijeme ovog mjeseca školske knjižnice mogu odabrati dan, tjedan, ili cijeli mjesec koji će posvetiti proslavi značaja svoje knjižnice.

Tema za 2018. godinu je Zašto volim svoju školsku knjižnicu.

O tome zašto vole školsku knjižnicu rekli su nam nešto i učenici drugoga razreda naše škole koji su sa svojom učiteljicom došli u knjižnicu u potragu za blagom knjižnice.

Potraga za blagom knjižnice nije bila laka: učenici su morali odgonetnuti zagonetke, riješiti premetaljke, čitati odabrane ulomke i odgovarati na pitanja, a svaki je odgovor upućivao na trag koji je valjalo slijediti. Bili su vrijedni i pažljivi i na kraju su svi uspješno završili potragu. Blagom knjižnice neki su bili više, neki manje zadovoljni, ali smo se nakon čitanja priče Kako sam čitao dok još nisam znao čitati svi složili da su knjige blago knjižnice, a čitanje korisno, važno, zanimljivo i poučno.

Ljiljana Cecelja, knjižničarka