« Lipanj 2018 »

Vremenik pisanih radova

Ove godine projekt „Šafran“ i u našoj školi
Autor: Katarina Ćosić, 29. 1. 2018.

Spomen-područje Jasenovac kao partner Holocaust Education Trust Ireland provodi Projekt Šafran (The Crocus Project) u Hrvatskoj te smo se i mi prijavili za sudjelovanje u ovoj školskoj godini.

Irska zaklada za edukaciju o Holokaustu osigurava lukovice žutog šafrana koje se sade u jesen u spomen na milijun i pol židovske djece koja su nastradala u Holokaustu te tisuće druge djece koje su bile žrtve nacističkih zločina. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi tijekom nacističke vladavine. Ovaj je projekt prikladan za učenike i mlade u dobi od jedanaest i više godina, a mi smo u njemu sudjelovali s učenicima završnih razreda. Projekt su uz učenike provele nastavnice Hrvatskoga jezika, Sanja Birović i Marija Rašić. Krajem listopada smo dobili lukovice koje smo posadili u  posude te smo ih stavili na polumračno mjesto prekriviši ih folijom.  Redovito smo ih otkrivali i zalijevali, provjeravali kako napreduju. Obzirom na to da cvijet dospijeva kasnije, Dan sjećanja na žrtve Holokausta smo obilježili žutim zvijezdama od papira uz posađene lukovice. Holokaust je bio popraćen i na panou  slikama i tekstom.