Ekskurzija 7. i 8. razreda - Čarolija Hrvatskog zagorja
Autor: Nataša Kresoja, 25. 5. 2016.

Učenici 7. i 8. razreda zajedno sa svojima razrednicima Zoranom  Popićem i Ivanom Marić te  nastavnicom Sanjom Kopić-Korov boravili su u Krapinskim Toplicama od 19. do 21. svibnja 2016.g.

Prvog dana, putovanje je krenulo poprilično rano, polazak je bio u 6:30h ispred škole u Podravskim Podgajcima. Krenuli smo put Koprivnice gdje smo razgledali Gradski muzej, Muzej prehrane te industrijsko postrojenje kompleksa Podravka. Učenici su mogli vidjeti kako su izgledali počeci naše najveće prehrambene tvornice i kako se danas odvija proizvodnja jedne od najvećih hrvatskih kompanija. Podravka zapošljava oko 7000 ljudi i proizvodi na desetke različitih prehrambenih proizvoda. Imali smo priliku vidjeti kako se proizvode štapići i pahuljice te smo ih i degustirali na opće zadovoljstvo učenika i učitelja.

Vožnjom prekrasnim zagorskim pejzažima i krajolicima stigli smo do dvorca Trakošćan. Dvorac je prvotno nastao u 13.st. kao manja utvrda za nadzor puta, a današnji izgled dobio je u 19.st. Razgledavanjem dvorca upoznali smo se sa životom koji je vodila obitelj koja je najdulje vladala tim dvorcem, obitelj Drašković.

U večernjim satima uputili smo se u hotel „Toplice“ u Krapinskim Toplicama gdje nam je bio organiziran smještaj.

Drugog dana, nakon doručka, uživali smo u kupanju u termalnim vodama u Krapinskim Toplicama. Nakon ručka uputili smo se u smjeru Krapine u jedan od najmodernijih muzejskih projekata u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe gdje smo se upoznali kroz zanimljivu priču o životu i kulturi neandertalskog čovjeka. Muzej je povezan uređenim pješačkim stazama s nalazištem pračovjeka na brdu „Hušnjakovo“.  Slijedio je povratak pun dojmova i večera u hotelu.

Trećeg dana, nakon doručka, imali smo opet priliku kupati se i uživati u bazenima hotela. Nakon ručka spremili smo svoje stvari i uputili se prema baroknom gradu, Varaždinu. Varaždin je poznat po svojoj očuvanoj  i vrijednoj kulturnoj baštini.  Razgledali smo srednjovjekovnu utvrdu, gradsku vijećnicu iz 16.st. kapucinski i franjevački samostan te varaždinsko groblje koje je zaštićeno kao spomenik kulture.

Nakon slobodnog vremena u Varaždinu koje su učenici iskoristili za šetnju, fotografiranje, sladoled, itd. , nastavili smo putovanje u smjeru mjesta polaska.

Povratak kućama  bio je  u večernjim satima.

Moramo napomenuti da smo kao učitelji bilo jako ponosni na naše učenike jer su u hotelu i u svim navedenim muzejima dobili pohvale za izrazito pristojno i kulturno ponašanje.

Nadamo se da će takvi i ostati i veselimo se novim putovanjima!

Učiteljica Ivana Marić