Obavijest za roditelje učenika 8. razreda
Autor: Ana Perasić, 15. 9. 2020.

Poštovani roditelji učenika 8. razreda,

prosljeđujem Vam obavijest školske liječnice o cijepljenju protiv HPV virusa.

ZZJZ OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE
ŠKOLSKA MEDICINA TIM BELIŠĆE
Prilaz dr. Vilka Iveković 1, Belišće
Tel. 031/665-106
Mob. 099 665 1060

Predmet: Obavijest roditeljima učenika osmih razreda o
preporučenom, doborovoljnom cijepljenju
protiv HPV virusa.

Poštovani roditelji,
Učenici osmih razreda akademske godine 2020/21. bit će pozvani tijekom prvog polugodišta na sistematski pregled u nadležnosti školske medicine tima Belišće.
U sklopu sistematskog pregleda djeca će se cijepiti obveznim cjepivom protiv tetanusa, difterije i dječje paralize.
Za polaznike osmih razreda predviđeno je i preporučeno dobrovoljno cijepljenje protiv HPV virusa, a o kojem ćete se na sistematskom pregledu očitovati ukoliko ste zainteresirani.
U nastavku ove obavijesti pročitajte više o preporučenom HPV cjepivu.
Za više informacija slobodno nas kontaktirajte.
o ŠT ŠTO JE HPV ?
OHumani papilomavirusi (HPV) su virusi koji uzrokuju bradavice i abnormalan rast tkiva. Postoji više od 100 tipova humanih papilomavirusa, od kojih su neki povezani sa genitalnim karcinomima.
Tipovi HPV-a 16 i 18 uzrokuju otprilike 70 %, a tipovi 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 otprilike 90% karcinoma vrata maternice (cerviksa).
Većina HPV infekcija ne uzrokuje simptome i prolazi sama od sebe.
No HPV može uzrokovati karcinom cerviksa kod žena.
Karcinom cerviksa je drugi uzrok smrti kod žena diljem svijeta. Prema Registru za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj svake godine oboli oko 350 žena od invazivnog karcinoma cerviksa , a preko 100 ih umre.
o ZAŠTO SE CIJEPITI ?
HPV cjepivo se koristi u svrhu zaštite od karcinoma cerviksa , premalignih lezija (abnormalan rast stanica ) u genitalnom području (cerviks, stidnica/vulva ili rodnica/vagina) i bradavica anogenitalnog područja uzrokovanih određenim tipovima humanog papilomavirusa.
Namijenjeno za cijepljenje učenika i učenica osnovnih i srednjih škola ( dječaci i djevojčice u dobi 9-25godina).
Ssadrži tipove HPV-a 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 i dostupno je pod nazivom Gardasil 9.
.
(humanog papilomavirusa)
o KOLIKA JE DUGOTRAJNOST ZAŠTITE?
Očekuje se da je zaštita HPV cjepivom dugotrajna. Međutim, cijepljenje nije zamjena za probir raka vrata maternice Žene i dalje trebaju ići na ginekološke preglede i citološki bris. (Papa test). Ovo cjepivo sprječava oko 70-80% premalignih promjena na cerviksu i oko 90% anogenitalnih bradavica.
o KOME SE PREPORUČA CIJEPLJENJE PROTIV HPV-a I KADA ?
Ovo HPV cjepivo koristi se u mladića i muškaraca djevojaka i žena u dobi od devet godina nadalje.
Djevojčice i dječaci u dobi do uključujući 14 godina primaju dvije doze cjepiva u razmaku od šest mjeseci. Nakon petnaestog rođendana cjepivo se prima u tri doze. Preporučuje se razmak od dva mjeseca između prve i druge doze, te četiri mjeseca između druge i treće doze. Razmaci između doza mogu biti dulji, a preporučuje sve tri doze primiti unutar 12 mjeseci. HPV cjepivo se smije primjenjivati istovremeno s drugim cjepivima.
o KOME SE JAVITI ZA CIJEPLJENJE ILI DODATNE INFORMACIJE?
Cijepljenje učenika osnovnih i srednjih škola provodi nadležni školski liječnik. Za dodatne informacije kontaktirajte nas na dolje navedene brojeve telefona.

ZZJZ OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE
ŠKOLSKA MEDICINA TIM BELIŠĆE